SİLMOİSTANBUL 2016, ULUSLARARASI ARENADA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

SİLMOİSTANBUL 2016, ULUSLARARASI ARENADA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

08-11 Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy 9. ve 10. salonlarda gerçekleştirilen Silmoİstanbul Optik Fuarı, 2013 yılında başladığı soluksuz fuar maratonunun dördüncü yılını da başarı ile tamamlayarak, optik sektöründeki önemini yerel ve uluslararası alanda bir kez daha kanıtladı. 24 Saat Fuarcılık ve Silmo İnternational ortaklığı ile gerçekleştirilen Silmoİstanbul 2016, ön açık otopark alanında kurulan 1.500 m2’lik ek hizmet alanı ile de yenilikçi girişimlerine devam ederek daha da büyüyor.

Silmoİstanbul 2016 Optik Fuarı’nda yerli ve yabancı 116 katılımcı firmanın 2016/2017 koleksiyonları, gözlük kılıfları, optik camlar, kontakt lensler, kontakt lens aksesuarları ve bakım ekipmanları, güneş gözlüğü camları, optometrik, oftalmolojik cihazlar ve aksesuarları, oftalmolojik ölçüm tanı ve tedavi cihazları, optik atölye ve laboratuvar için aletler, gözlük parçaları, optik endüstri makinaları ve sektöre ait tüm yeni teknolojik gelişmeler, 600’e yakın marka ile ziyaretçilere sunuldu.

Türkiye Optik Sektörü’nü Avrupa, Asya, Avrasya ve Yakın-Ortadoğu optik sektörleriyle buluşturmak ve geliştirmek misyonu ile hareket eden Silmoİstanbul, 2016 yılında da birleştirici rolünü başarı ile tamamlamıştır. Silmoİstanbul 2016 global olarak ani değişiklikler ve tepkiler gösteren, zayıflayan ve toparlanmaya çalışan ekonomik şartların, ülkemiz optik sektörüne olumsuz yansımalarını engelleyen başlıca unsurlardan da biri olmuştur.

Silmoİstanbul Optik Fuarı 2016 yılında 108 yurtiçi, 8 yurtdışı, 5 Üniversite, Konfederasyon ve sektöre hizmet eden derneklerin katılımı ile 8.871 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. 2015 yılında gerçekleştirilen ziyaretçi sayısına (8.970) oranla, 2016 yılında % -1,1’lik bir oranla da (8.871) fuarı tamamlamıştır. Bunun yanı sıra 2015 yılında 565 olan yurtdışı ziyaretçi sayısını da % 82 arttırıp 1032 kişiye ulaştırmıştır. Silmoİstanbul 2016 yabancı ziyaretçi sayısının artması ile özellikle yerli yatırımcıların ve markaların uluslararası platformda tanıtımına ve Türkiye’nin ticaret hacminin büyümesine yardımcı olarak, misyonuna uygun bir başarı elde etmiştir. Bu da önümüzdeki yıllarda öncelikle Ortadoğu, sonra Avrupa ülkelerinin Silmoİstanbul’u ticaret merkezleri olarak göreceğinin bir göstergesidir.

Yeniliğe ve girişime doymayan Silmoİstanbul 2016 bir ilke daha imza atarak ziyaretçilerini gözlüğün 100 yıllık bir serüvenine doğru yola çıkaran “Geçmişten Günümüze Gözlük” sergisine de ev sahipliği yaptı. İstanbul Fuar Merkezi, Pamukkale Konferans salonunda gerçekleşen sergide en eskisi 1800’lü yılların ikinci yarısına, en yenisi de 1990’lara kadar olmak üzere sayısız gözlük ziyaretçilerle buluştu. Ziyaretçiler sergide geçmişten günümüze gözlük modasını, montaj tekniklerini, yapım aşamalarını ve göz muayenesinde kullanılan cihazları da görme şansını yakaladı.

Kısa sürede elde ettiği başarılar sonucunda 2017’de uluslararası ünvanını elde eden, Uluslararası Silmoİstanbul Optik Fuarı, 2017 yılında 30 Kasım–03 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Silmoİstanbul Optik Fuarı yerli ve yabancı tüm firmalar arasında işbirliğinin sağlanması, markalaşma ve tasarıma yönelik hizmetleri, katılımcı, ziyaretçi ve yenilikçi ürünleri ile sektörümüzde önemli bir ticari platform oluşturarak optik sektörüne ivme kazandırmaya ve her yıl kapsama alanını daha da büyüterek başarı ile hizmet etmeye devam edecektir.

Silmoİstanbul 2017’de görüşmek üzere …..